Гутівська загальноосвітня школа І-ІІ ст.

Az  iskola  arra  való,hogy  az  ember

megtanuljon  tanulni,hogy  felébredjen

tudásvágya,

megismerje  a  jól  végzett  munka  örömét,

megizlelje  az  alkotás  izgalmát,

megtanulja  szeretni  amit  csinál,

és  megtalálja  azt  a  munkát,

amit  szeretni  fog.

/Szent-Györgyi Albert/

Gut  az  Alföldhöz  simuló  beregi  síkság  északnyugati  részén  fekszik sűrű  tölgyesek  karéjában, 5  kilométernyire a  Beregszász- Munkács között  húzódó autóuttól.

Az  oktatás  kezdete  a  reformáció  korával  esik  egybe,azaz  a  XVI.század  második  felével. Az  önálló  egyházközség kialakulásakor  jött  létre  az  elemi  oktatás  Guton. Az  első ezzel  kapcsolatos  írásos  feljegyzések 1801-ből valók, amikor  négyosztályos  felekezeti  iskola  működött  itt  egy  tanító  felügyelete  alatt.

Századunk  elején  már három  iskolája  volt  a  községnek.Nagyguton  református magyar  felekezeti és  ruszin  iskola,Kisguton  pedig állami  iskola  működött.

1964-ben  épült  fel  a  jelenlegi  iskolaépület. Ma  az általános  iskolában    103  gyerek  tanul.Tanári  kar 18  fő. Tanulóink középiskolába  a  szomszédos  Makkosjánosiba,Beregszászba járnak,de  az  utóbbi  években  sokan  mennek továbbtanulni különféle  szakiskolákba,liceumokba.

Cело Гут, Берегівського району, Закарпатської області, розташована від  міста Берегово за  14 км.  Від села  за 5 км. Проходить траса Берегово-Мукачево. В долині села протікає  канал Мерце.

Заклад Гутівська  ЗОШ  І-ІІ ст. знаходиться  на  вул. Кіш-Мункач 6.

Рік забудови  1964,розрахована  на  200 учнів. Школа  з  угорською  мовою   навчання. На  2014/2015  навчальний  рік   в   школі  працюють  18 вчителі,навчається 103  учнів.